Friday, 02 June 2023
banner01

kniha

Z pripravovanej knihy Jaroslava Kozáka

kniha by mala vyjsť v tomto roku a tu je na ochutnávku pár úryvkov

 

Rok 1965

Chladné zimné dni zaviali košických bedmintonistov pod vedením Jaroslava Kozáka a Jaroslava Polaneckého do prekrásneho mesta na Dunaji, Budapešti. Túto akciu zabezpečil nestor košického basketbalu pán Andreánsky, pracovník  Východoslovenských strojárni. Preto aj košický tím vystupoval pod hlavičkou VSS Košice. Zúčastnili sa ho hráči P. Jacina, J. Kozák, G. Polanecký, Š. Magyar, J. Kövér, L.Žitňanová, G.Kaščáková. Plná hala budapeštianského Športcsarnoku bola zaplnená takmer do posledného miesta. Celú akciu z maďarskej strany organizoval predseda zväzu bedmintonu pán Fodor, ktorý bol zároveň predsedom maďarských odborov. Prehrali sme vtedy s kompletnou  reprezentáciou Maďarska 8:3 . V zápasoch žien sme nezískali ani bod, čiže sme prehrávali 5:0. Prvý bod v dvojhre za Košičanov získal Kozák, keď v dramatickom závere porazil druhého hráča Maďarska Szulyovského 2:1 na sety. Posledný set a matchball na 17:16 dal po premete stranou a odbití loptičky. Celá hala bola vo vare a pochvalne o jeho žonglérskom výkone písal aj celoštátny športový časopis KÉPES Sport.

 

Rok 1968

Opäť v celoštátnej lige.

Brno sa stalo dejiskom kvalifikácie o postup medzi šesť najlepších celkov. Vo finále o postup Košičania narazili na favorizovaný celok Královópoľské strojárne Brno, ktorí zdolali na ich vlastných dvorcoch 5:3. O tento úspech sa zaslúžili P. Jacina, J. Kozák, J. Kover, L.Rusnák, Š.Laszlo,  L.Žitňanová, G.Kaščáková, M.Berová. Cesta vo vlaku do Košíc  bola veselá. Ozývali sa slovenské pesničky takmer až do Kysaku...

 

1975

Majster v požičaných veciach

Májové dni boli pre bedmintonistov Lokomotivý Košice nadmieru úspešné. V piatok v Malenoviciach ( dnešný Zlin, vtedajší Gottwaldov) získali dorastenci Lokomotívy po dramatickom boji titul majstra ČSSR v kategórií zmiešaných družstiev dorastu. Keď so Sokolom Černovice prehrávali po úvodných dvojhrách 2:0. Začínajúca hviezda košického bedmintonu J.Lenart prehral s Laszlom 0:2 na sety. D.Benická podľahla Pivoňkovej 1:2 na sety a zdalo sa, že všetko je stratené. Tréner Kozák zariskoval. Vytiahol prvý raz na takejto veľkej akcií J.Dudoviča, ktorý nesklamal. Spoločne s D.Mošoňom zdolali Černovický pár 2:0 na sety a znížili stav na 1:2. Potom po veľkom výkone v štvorhre dievčat prispeli ďalším bodom Benická s Konečnou, ktoré zdolali dvojičky sestry Pivonkové. Rozhodovalo sa v záverečnom mixe, kde D. Mošoň s A.Konečnou jasne triumfovali a na prsiach hráčov z metropoly východu sa ocitli zlaté medaile. Hralo sa na jednom kurte v divadelnej sále, ktorá bola prerobená na telocvičňu. Zápas trval 6 hodín a Košičania takmer nestihli vlak do Břeclavi, kde sa v sobotu konali Majstrovstva ČSSR dospelých.

Do Břeclavi sme prišli ráno o pol tretej. Osobným vlakom s prestupom. Rozhodoval som sa, či vôbec nastúpim na majstrovstvá. Nič som so sebou nemal. Žiadnu výstroj. Pamätám sa, že všetko bolo požičané. Nemal som ani s kým hrať. Potom sme sa dohodli z L.Teturom, ktorý v tom čase bol tankistom v Dukle Písek. Obdivuhodne sa nám darilo. Po postupe do semifinále, kde sme zdolali mnohonásobných majstrov ČSSR Pateka s Barešom 2:1 na sety. Po prehratom prvom sete sme prehrávali v 3. 14:10. Stačil bod a sme vypadli. Potom mi začali bohovia priať. Dal som 7 es a psychický som naštrbil pár z Prahy. V 3. sete exceloval L.Tetur, ktorý ma podržal a vyhrali sme ho jasne 15:9.

Nedeľňajšie finále za rozhodovania predsedu ŠTK ČSBS p. Bradika z Gottwaldova sa začalo o 14.30 v poradí ako posledné. Viacnásobní majstri Lacina-Šrámek boli favoritmi. Diváci napriek nevhodnému času neodchádzali z břeclavskej haly. Tešili sa na vyvrcholenie majstrovstiev. Po prehratom prvom sete 15:9 sa nám začalo dariť. Vyšli mi prasiatka, bolo ich asi 8, čo zlomilo pár z Prahy. V záverečnom 3. sete exceloval Ľubo. Pridal som sa k nemu výborným podaním. V závere za stavu 14:12 som nalial krátky servis Šrámkoví, ktorý ho zabil do siete. A tak sa zrodil náš prvý titul majstrov ČSSR. Dostali sme od závodu v Poštornej takmer metrové  keramické vázy, ktorú opatrujem na znak pamiatky v obývačke bytu do dnes.

 

Juraj Lenart, majster ČSSR z Mieru

 

Juhomoravské mesto Chropyně bolo dejiskom majstrovstiev ČSSR v bedmintone dospelých Na troch kurtoch miestnej haly Technoplastu triumoval hráč Lokomotivy Košice Juraj Lenart. Bol pripravený  zo všetkých najlepšie a jasne dominoval. Postaral sa o najväčšie prekvapenie šampionátu.

Rok 1980 bol pre Juraja obzvlášť úspešný. Po úspešnom štarte na medzinárodných majstrovstvách ČSSR, kde porazil špičkového hráča Volworda,  jasne triumfoval aj vo finále v Chropyni ,  keď zdolal L.Šramka 2:0 na sety. Tretí set 15:1. Tréner Kozák od radostí po víťazstve vhodil do kurtu zelené sako.

 

Najmenšia majsterka ČSSR.

152 centimetrov vysoká D.Benická sa stala v Chlopini spolu s Nejedlovou z Liberca majsterka ČSSR v štvorhre žien a zavŕšila triumf košických hráčov na Morave.

 

2008

V talianských kúpeľoch pršalo Košičanom šťastie

Pre 20-tisícové mestečko Acqui Terme v severotalianskom regióne Piemonte je bedmintonový turnaj o „Cenu mesta“ vždy jednou z najväčších športových, ba i spoločenských udalostí roka. Organizátori z miestneho klubu oslávili koncom mája malé jubileum, o turnajové trofeje sa v chýrnych kúpeľoch hralo už po 10. raz. Najúspešnejšou hráčkou  turnaja sa stala slovenská reprezentantka Gabriela Zábavniková, ktorá sa na najvyšší stupienok postavila v dvojhre, v ženskej štvorhre i v mixe. V singlovom finále zastala na jej rakete Holanďanka Xandra Stelling, vo finále štvorhry si úradujúce majsterky Slovenska Zábavníková a Turzáková poradili so špičkovým európskym párom Silene Zoia – Federica Panini, a v dramatickom dueli o prvenstvo v zmiešanej štvorhre zdolala Zábavníková s Tomčkom ďalší taliansky pár Panini – Traina 2:1.